Czy aplikacja BeReal może okazać się przydatna dla firm?

BeReal jest aplikacją, która powstała, by powrócić do pierwotnej misji social mediów, jaką było dzielenie się prawdziwym życiem. Obecny charakter działań twórców na czołowych serwisach znacznie odbiega od wspomnianego celu. Żyjemy w czasach, gdzie wizerunek oraz lifestyle upiększany jest na wszelkie możliwe sposoby, by zachwycić odbiorcę treściami, które otrzymuje przewijając feed. Problem stanowi fakt, iż przedstawiony obraz potrafi znacząco odbiegać od rzeczywistości, co niesie za sobą daleko idące skutki uboczne. Młodzi ludzie pogrążają się w kompleksach, porównując swoje życie i wygląd do wyidealizowanego wizerunku ulubionego influencera na Instagramie. BeReal może okazać się rozwiązaniem tego problemu. W tym artykule wytłumaczymy, jak działa aplikacja oraz zastanowimy się, czy można ją wykorzystać w employer brandingu.

BeReal - rosnąca popularność i mechanizm działania

Aplikacja została wydana w 2019 roku we Francji przez byłego pracownika GoPro - Alexisa Barreyata oraz Kévina Perreau. Z czasem rozpowszechniona została na całym świecie. Aktualnie ma ponad 10 mln pobrań na Google Play, na dzień 27.12.22 zajmuje 4 miejsce w rankingu darmowych aplikacji społecznościowych App Store sytuując się pomiędzy Facebookiem i Discordem, a jej średnie oceny oscylują w okolicach 4.5/5.

BeReal statystyki

Mechanizm Be Real aplikacji jest prosty, a zarazem niezwykle ciekawy. W ciągu dnia użytkownik dostaje powiadomienie “It’s time to be real”, które informuje go, że czas zrobić zdjęcie. Zostanie ono wykonane automatycznie zarówno z przedniej jak i tylnej kamery urządzenia rejestrującego obraz bez wykorzystania żadnych filtrów. Treść jest udostępniania znajomym lub (za zgodą) wszystkim użytkownikom. Wówczas mogą oni wyrazić swoją reakcję poprzez Real Emoji, robiąc sobie zdjęcie, które przedstawia konkretną minę lub gest jak np. kciuk w górę.

Jakie korzyści niesie za sobą BeReal?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. To bardzo pożyteczny trend w rozwoju Internetu, dzięki któremu dociera do nas prawda, a nie przekoloryzowana fikcja. Młodsi użytkownicy serwisów społecznościowych nie zawsze mają świadomość tego, że treści, które otrzymują, są produktem pracy grafików oraz PR-owców. Porównywanie swojego życia z wyidealizowanym modelem może prowadzić do dysonansu poznawczego - “dlaczego moje życie różni się tak bardzo od mojego ulubieńca z Instagrama?”.

Dzięki BeReal influencer ma zerowe możliwości manipulowania odbiorcą końcowym. Plusem dla twórcy może okazać się fakt, iż followersi polubią go takim, jakim jest w rzeczywistości, a nie jego wyidealizowany wizerunek z social mediów.

Czy BeReal może mieć swoje zastosowanie w employer brandingu?

Employer branding to zestaw działań mających na celu budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Zadaliśmy sobie pytanie, czy ten rodzaj aplikacji zaadoptuje się w tym obszarze? Wszystkie wiodące social media są szeroko wykorzystywane przez firmy. Nawet TikTok, który zaczynał od zabawnych shortów, z czasem stał się wspaniałą przestrzenią dla pozyskiwania klientów, co poskutkowało masowymi działaniami marek na tej platformie. Jaka wartość może płynąć do pracodawców z aplikacji BeReal?

Mówiąc o mniejszych przedsiębiorcach, aplikacja będzie fantastyczną drogą reklamowania się. Pokazując swoją codzienność i autentyczne oblicze da możliwości zdobycia wielu klientów oraz partnerów biznesowych. Odbiorcy z ciekawością sprawdzą “zaplecze” tego, co autor pokazuje w Internecie. Jeśli to, co jest przedstawiane w BeReal będzie spójne z wizerunkiem na innych platformach, wówczas można zdobyć zaufanie, które jest jednym z filarów prowadzenia firmy. 

Osobną grupą, gdzie employer branding jest najpowszechniejszy, są większe marki. Korporacje wydają ogromne pieniądze, by ich wizerunek w sieci był jak najdoskonalszy, przedstawiając swoją firmę jako przyjazną dla pracownika. W praktyce jednak tak jak w przypadku influencerów wizerunek może znacząco odbiegać od rzeczywistości. Korporacje bywają w tej dziedzinie dalekie od perfekcji. 

BeReal w biurze WeMakeIt

BeReal stosowane przez pracowników mogłoby być najlepszą wizytówką miejsca pracy. Przypadkowo zrobione zdjęcie pokazujące powrót do domu chwile po godzinie 17:00 stanowiłoby dowód na to, że w pracy nie trzeba zostawać do późna. Uwiecznienie spotkania zespołowego, gdzie team analizuje strategię marketingową dla klienta, wykonując brainstorming mógłby wzbudzić pozytywne odczucia u odbiorcy. To nie sam prezentowany, a przypadkowość w trakcie uchwycania zwykłych czynności w pracy, byłaby największą wartością aplikacji.

Podsumowując - czy prawda to najlepsza promocja?

BeReal to aplikacja zasługująca na uwagę ze względu na misję, którą wypełnia. Warto implementować ją w employer brandingu. Przedmiotem zainteresowania odbiorców jest świat po drugiej stronie ekranu, który jest autentyczny, bez upiększania. Followersi doceniają prawdziwość i nagradzają ją swoimi reakcjami. Zmniejsza to także ryzyko wystąpienia problemów w postaci niezadowolonych pracowników, którzy zachęceni wizerunkiem firmy w social mediach rozpoczynają pracę, by później spotkać się z czymś zupełnie innym, niż oczekiwali. Prawda broni się sama, w biznesie zwłaszcza. BeReal to bardzo ciekawy kierunek w rozwoju social mediów. Używanie go w employer brandingu byłoby ciekawym rozwiązaniem. Być może już teraz warto stać się częścią trendu, który za rok lub dwa osiągnie popularność TikToka.

Autor Case Study

Przemysław Olędzki

Technical Writer

Doświadczony Technical Writer w obszarze blockchain mający w portfolio współpracę z licznymi projektami. Publicysta w dziedzinie ekonomii, psychologii i kryptowalut. W WMI zajmuje się realizacją wszelkich form wypowiedzi pisemnej - od dokumentacji technicznych, po artykuły blogowe.

powrót do wszystkich artykułów
;
ball
WeMakeIt Logo

Agencja We Make It - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dane kontaktowe:

biuro@wemakeit.pl

ul. Sienkiewicza 85/87
piętro 2, lok. 18,
90-057 Łódź

Chcesz z nami pracować? Napisz!

rekrutacja@wemakeit.pl

Polityka CookiesPolityka Prywatności

ball