Sztuczna inteligencja pisząca posty? Nowy trend w marketingu

Niedawno opublikowaliśmy post, który był opisem trendów marketingowych na rok 2023. Nasz copywriter postarał się precyzyjnie przedstawić treść, ubierając ją w ciekawą formę pisemnej wypowiedzi. A co, gdybyśmy powiedzieli Ci, że naszym pisarzem był nie człowiek, tylko…sztuczna inteligencja? Właśnie tak! Tekst do postu został przygotowany przez beta.openai.com. W jaki sposób działa ta platforma i jakie możliwości oferuje? Czas przyjrzeć się temu bliżej. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Trendy w marketingu w 2023

W czym może Ci pomóc sztuczna inteligencja?

Zasada działania aplikacji OpenAI, z której skorzystaliśmy, jest prosta. Wpisujesz frazę lub zapytanie, na podstawie którego algorytm pisze w kompletny tekst. Ma on dobry poziom stylistyki, bezbłędną interpunkcję i gramatykę, a co najważniejsze - poprawność merytoryczną. Choć samo to robi wrażenie, trzeba mieć na uwadze, że to tylko jedna z wielu funkcjonalności, jakie daje to narzędzie. Wykorzystać je można na bardzo wiele sposobów, wypisaliśmy je na grafice poniżej. 

Funkcjonalności AI

To tylko niektóre z 49 funkcji, jakie oferuje OpenAI. Można jej delegować zadania o abstrakcyjnym charakterze, których wykonanie jest uwarunkowane zrozumieniem np. kontekstu. Narzędzie potrafi być naprawdę kreatywne. Nie oznacza to natomiast, że nigdy nie popełnia błędów - zdarza się, że np. zlecona grafika przedstawia inny obraz niż oczekiwany. Gdy chcieliśmy otrzymać zdjęcie uścisku dłoni, otrzymaliśmy obraz przedstawiający trzy dłonie, które były połączone ze sobą. Poniżej znajduje się grafika stworzona przez OpenAI, która została stworzona na podstawie frazy “profesjonalna ilustracja wysokiej jakości przedstawiająca połączenie żyrafy i smoka”. W jej przypadku należy pochwalić AI za precyzyjne wykonanie zadania. 

AI ręce

W jaki sposób działa algorytm OpenAI?

Narzędzie opiera się na tzw. reinforcement learning, które można przetłumaczyć jako uczenie się oparte na wzmocnieniach rozumianych jako to, że w danym obszarze sztuczna inteligencja dąży do ludzkiego poznania metodą kary i nagrody poprzez trening. Jest to dziedzina uczenia maszynowego, gdzie AI działa w dynamicznym środowisku poprzez metodę prób i błędów oraz maksymalizację nagrody zbiorowej. Opiera się na informacjach zwrotnych generowanych dla poszczególnych działań. Upraszczając - najpierw tworzy się określone środowisko, a następnie metrykę sprawdzającą zwracany wynik. AI powtarzalnie wykonuje zadanie, które może pokrywać się z metryką (nagroda) lub nie pasować do niej (brak nagrody).

Ile zapłacimy za sztuczną inteligencję?

W OpenAI zakupów dokonuje się za tokeny, czyli punkty, na które wymienia się dolary. Generując tekst, każde słowo zużywa określoną ilość tokenów z puli. Na tej samej zasadzie działają pozostałe usługi, których wycena różni się w zależności od złożoności zadania. Ceny mogą sięgać do 2 centów za tysiąc tokenów w zależności od wybranego modelu. Maksymalny koszt zapytania może wynieść 2048 tokenów we wszystkich modelach oprócz jednego, który służy do najbardziej złożonych zadań. Tam limit tokenów zwiększony do 4000.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi niektóre zawody w przyszłości?

Zapytaliśmy samej sztucznej inteligencji, co o tym sądzi. Odpowiedź OpenAI robi wrażenie:

“Nie wiadomo, czy sztuczna inteligencja zabierze pracę copywriterom. Wiele zależy od tego, jak sztuczna inteligencja będzie rozwijana i jakie zadania będzie w stanie wykonywać. Prawdopodobnie sztuczna inteligencja będzie w stanie wykonywać niektóre zadania związane z pisaniem tekstów, ale nie wiadomo, czy będzie w stanie zastąpić ludzi w zakresie tworzenia oryginalnych pomysłów i kreatywności. W każdym razie, nawet jeśli sztuczna inteligencja będzie w stanie wykonywać niektóre zadania związane z pisaniem tekstów, to nadal istnieć będzie potrzeba ludzi do tego typu pracy”.

Podsumowując - przyszłość, która ma miejsce dziś

Cyfrową przyszłość kiedyś kojarzono z futurystycznymi wizjami rozwoju świata - latające auta, roboty na kształt ludzi oraz metaverse. Choć rzeczywistość nie zmierza w kierunku sciencie fiction, to pewne fantastyczne wynalazki już teraz zaczynają trafiać pod strzechy. Co pokaże kolejne dziesięć lat? Mnóstwo wspaniałych rozwiązań, które człowiek we współpracy z AI przeniesienie ze świata wyobraźni do rzeczywistości. Nie każda osoba jest zwolennikiem technologii, lecz należy pamiętać, że sztuczna inteligencja to nie tylko mówiące maszyny czy samopiszące się teksty. To również medycyna, bezpieczeństwo i rozwój edukacji - fundamentów działania społeczeństwa

Autor Case Study

Przemysław Olędzki

Technical Writer

Doświadczony Technical Writer w obszarze blockchain mający w portfolio współpracę z licznymi projektami. Publicysta w dziedzinie ekonomii, psychologii i kryptowalut. W WMI zajmuje się realizacją wszelkich form wypowiedzi pisemnej - od dokumentacji technicznych, po artykuły blogowe.

powrót do wszystkich artykułów
;
ball
WeMakeIt Logo

Agencja We Make It - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dane kontaktowe:

biuro@wemakeit.pl

ul. Sienkiewicza 85/87
piętro 2, lok. 18,
90-057 Łódź

Chcesz z nami pracować? Napisz!

rekrutacja@wemakeit.pl

Polityka CookiesPolityka Prywatności

ball