Prowadzisz biznes? Sprawdź, jak link building wpłynie na rozpoznawalność twojej firmy w sieci.

Link building to technika stosowana do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Rezultatem zastosowania tej metody jest lepsze pozycjonowanie strony w rankingu wyszukiwania. Umiejętne stosowanie linkowania jest jednym z najważniejszych wyznaczników dla algorytmów Google, który ocenia czy strona jest warta wyświetlenia. Dzisiaj omówimy różnice pomiędzy rodzajami linków, pokażemy, w jaki sposób oceniać ich siłę w sieci, a także które są najważniejsze przy pozycjonowaniu strony.  

Czym się różnią linki wewnętrzne, wychodzące i  zewnętrze (backlinki)?

Wysoka jakość linków na stronie jest kluczowa do tego, aby firma była rozpoznawalna w Internecie. Linki wewnętrzne linkują do własnych stron w obrębie danej strony, **linki wychodzące **(przekierowują do innych stron internetowych), natomiast linki przychodzące (ang.backlink) wychodzą z innych stron internetowych i przekierowują do naszej strony. 

Z technicznego punktu widzenia linkowanie wewnętrzne to linkowanie do adresów URL znajdujących się w tej samej domenie, natomiast linkowanie zewnętrzne to linkowanie do adresów URL znajdujących się w innych domenach. Poniżej rozwijamy bardziej szczegółowo ten temat. 

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Link wewnętrzny to odniesienie do podstron, stron tematycznych oraz artykułów w tym samym serwisie. Pozwala czytelnikom pogłębić wiedzę na określony temat i pomaga poruszać się po stronie internetowej firmy. Linki wewnętrzne często wykorzystuje się do budowania menu strony, aby ułatwić użytkownikom lepszą nawigację. W ten sposób powstaje hierarchia podstron, która jest niezbędna dla zbudowania struktury serwisu. Z punktu widzenia SEO linki wewnętrzne są jednym z najważniejszych czynników rankingowych dla strony internetowej. Linkowanie wewnętrzne jest istotne zarówno dla SEM i SEO, jak i dla poprawy przyjazności strony dla użytkownika. Umieszczony w poprzednim zdaniu link do naszego artykułu o pozycjonowaniu jest najlepszym przykładem linkowania wewnętrznego.

Czy linki wychodzące są potrzebne?

Linki wychodzące (linkujące do innych stron internetowych) nie wzmacniają „siły” naszej strony. Jeśli są umieszczone w nieodpowiednim miejscu, mogą rozpraszać czytelnika i przekierować go na inną witrynę, zanim przeczyta do końca informacje na naszej stronie. Jedyną wartość mają linki do innych stron, jeśli jest to wymiana barterowa lub ktoś zapłacił nam za umieszczenie tych linków na naszej stronie.

Co to jest linkowanie zewnętrzne? Poznaj narzędzia wykorzystywane przy link buildingu.  

Linkowanie zewnętrzne to praktyka budowania jednokierunkowych hiperłączy (znanych również jako "backlinks") do strony internetowej w celu poprawy jej widoczności w wyszukiwarkach. Duża liczba linków prowadzących do strony buduje jej autorytet i wskazuje, że zamieszczony na niej kontent  jest wiarygodny. Linki zewnętrzne prowadzą z innych witryn na Twoją stronę internetową. Strategie budowania linków obejmują wiele elementów takich jak marketing treści na stronie, wysyłanie wiadomości e-mail, techniczne SEO oraz wykorzystanie narzędzi analitycznych. 

Skuteczny link building a SEO

Dlaczego linki zewnętrzne są tak ważne w pozycjonowaniu strony? Aby lepiej to zrozumieć, należy cofnąć się do czasów internetu sprzed Google, kiedy to dominującymi wyszukiwarkami były Yahoo! i Alta Vista. Układały one wyniki wyszukiwania w 100% na podstawie zawartości strony internetowej. Algorytm Google Page Rank zmienił zasady gry. Zamiast analizować zawartość strony, sprawdza, jak wiele osób łączy się z tą stroną.

20 lat później linki są nadal najlepszym sposobem określania jakości strony internetowej. Backlinki są sygnałem rankingowym dla Google. Dzięki aktualizacjom takim jak Google Penguin, Google skupia się na jakości linków (nie tylko na ich ilości). Duża ilość wartościowych linków zewnętrznych wpływa w znacznym stopniu na pozycjonowanie strony, plasując ją w wyższych pozycjach wyszukiwania. 

Czym dokładnie są linki wysokiej jakości i jak je zbudować?

Linki zewnętrzne, mają ogromny wpływ na wyniki wyszukiwania. Google traktuje je jako jeden z czynników rankingowych. Czym charakteryzują się zatem linki wysokiej jakości? 

  • Pochodzą ze strony o wysokim autorytecie w rankingu Page Rank.
  • Mają stały współczynnik ruchu na stronie. 
  • Oferują użytkownikom wartościowe treści.
  • Mają odpowiednio dobrane słowa kluczowe dla danej branży.
  • Są uznawane w branży za autorytatywne.

Jak sprawdzić, czy strona, z której pochodzą linki, jest wartościowa dla algorytmów Google? Przedstawiamy 3 narzędzia, które mogą w tym pomóc oraz omawiamy, gdzie najlepiej umieszczać linki.

​​Autorytet strony

Czy strona zamieszczająca link do twojej witryny jest wysoko w rankingu według Page Rank? Jeśli tak, to ten link będzie ważnym czynnikiem wpływającym na Twoją pozycję. To właśnie linki z autorytatywnych stron, rozpoznawalnych przez Google jako wartościowych przekazują najwięcej autorytetu (Page Rank) do Twojej witryny.

Aby zidentyfikować wskaźnik Page Rank, można użyć serwisu Semrush. Wpisz adres URL do Semrush i sprawdź "Page Authority Score":

Dla przykładu przedstawiamy również 5 najsilniejszych stron w Polsce (na dzień 11.04.2023):

Link z witryny takiej jak interia.pl będzie miał znacznie większy wpływ na naszą stronę niż link z mało rozpoznawalnego bloga czy od początkującego youtubera, dlatego warto inwestować w artykuły sponsorowane lub posty gościnne z linkami do naszej strony, na stronach z silnie zbudowanym autorytetem. Nasi copywriterzy z agencji We Make It chętnie napiszą dedykowane artykuły dla twojej marki zgodnie z przeprowadzoną wcześniej analizą słów kluczowych.

Domain Rating (DR) 

Domain Rating (DR) to metryka rankingowa wyszukiwarki opracowana i stosowana przez Ahrefs. Dzięki niej można sprawdzić siłę profilu backlinków witryny w skali od 1 do 100. Nie ma to bezpośredniego wpływu na ranking strony w Google, jednak jest nadal użytecznym miernikiem popularności linków na stronie i jej zdolności do generowania ruchu z wyszukiwań Google. Ahrefs oblicza DR strony na kilka sposobów. Między innymi bierze pod uwagę liczbę unikalnych domen posiadających co najmniej 1 link “dofollow” do strony docelowej, wartości DR tych domen linkujących, czy link jest “dofollow”, czy “nofollow” oraz liczbę unikalnych domen, do których linkuje każda z tych stron. 

Domain Authority (DA)

Domain Authority (DA) to metryka rankingowa wyszukiwarki opracowana przez Moz (serwis do tworzenia narzędzi SEO). Przewiduje, jak dobrze strona będzie się plasować na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Wyniki Domain Authority wahają się od 1 do 100. Moz uzyskuje wynik DA na podstawie wielu czynników, takich jak między innymi łączące domeny główne, liczba i jakość linków przychodzących i wychodzących, wiek domeny. 

Ponieważ Domain Authority ma na celu jedynie dać Ci wyobrażenie o zdolności rankingowej witryny, można go używać do porównywania popularności witryny z konkurencją i dążyć do tego, aby mieć wyższy wynik. Jednak posiadanie bardzo wysokiego wyniku DA nie powinno być Twoim jedynym celem.\

Ocena DR pokazuje siłę profilu backlinków witryny, podczas gdy DA pozwala na sprawdzenie, która witryna plasuje się wyżej w SERP (ang. Search Engine Results Page).

Pozycja ma znaczenie

To gdzie linki są umieszczone na stronie, ma znaczenie dla algorytmów Google. Bardziej wartościowe są te, które są zamieszczone w odsyłaczu, czyli treść linka, która jest zapisana w centralnej części strony. 

Linki umieszczone w stopce nie są tak atrakcyjne dla robotów Googla. 

Warto również wspomnieć o tzw.linkach redakcyjnych, czyli umieszczanych przez kogoś na swojej stronie celowo, ponieważ uznał, że Twoja strona bardzo mu się podoba.

Linki dodane w profilu na przypadkowej stronie nie są linkami redakcyjnymi. Co więcej, cytując instrukcję Google: "...tworzenie linków, które nie były redakcyjnie umieszczone lub poręczone przez właściciela witryny na stronie, inaczej zwanych nienaturalnymi linkami, może być uznane za naruszenie naszych wytycznych".

Linki powinny być dodawane do różnych podstron naszej witryny np. usług, kontaktu, bloga itd. a nie jedynie do strony głównej. To wzmocni renomę witryny i wpłynie pozytywnie na jej pozycjonowanie w wyszukiwarce.

Podsumowanie

Link building jest bardzo ważnym procesem wpływającym na renomę i rozpoznawalność naszej strony w sieci. Jego celem jest to, że strona będzie się z czasem wyświetlać wyżej w wynikach wyszukiwania. Wszyscy marketerzy oraz właściciele firm powinni wykorzystywać budowanie linków, aby wzmocnić ruch na stronie i zwiększyć autorytet swojej witryny, co może mieć ogromny wpływ na sprzedaż produktów lub usług. 

Źródła:

semrush.com

ahrefs.com

moz.com

Autor Case Study

Paulina Czaja

Copywriter

Crypto copywriter z szerokim doświadczeniem jako project manager, content manager oraz SEO copywriter dla różnorodnych projektów blockchain. W WMI jest odpowiedzialna za tworzenie contentu na social media, pisanie artykułów na blogi, oraz przygotowanie tekstów na potrzeby codziennej komunikacji.

powrót do wszystkich artykułów
;
ball
WeMakeIt Logo

Agencja We Make It - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dane kontaktowe:

biuro@wemakeit.pl

ul. Sienkiewicza 85/87
piętro 2, lok. 18,
90-057 Łódź

Chcesz z nami pracować? Napisz!

rekrutacja@wemakeit.pl

Polityka CookiesPolityka Prywatności

ball