Co nowego w mediach społecznościowych w pierwszym kwartale 2023 roku? Poznaj najnowsze funkcje dostępne dla użytkowników!

Jeśli na co dzień używacie mediów społecznościowych, to na pewno doświadczyliście już na własnej skórze wielu aktualizacji, zmian ulubionych funkcji i nowych interfejsów. Niedawno świat poruszył wpis Marka Zuckerberga na temat wprowadzenia płatnej weryfikacji na Facebooku i Instagramie, ale to nie wszystko, co zmieniło się w mediach społecznościowych przez te 3 miesiące.

Co zniknęło z platform, jakie nowe funkcje zostały wprowadzone i czego możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości? Dowiedz się z naszego artykułu.

Meta

Płatna weryfikacja - Meta Verified

Mark Zuckerberg poszedł w ślady Elona Muska i przekazał na swoim profilu na Facebooku, że Meta wprowadza płatną weryfikację. 

Zapowiedziane ceny:

  • 11,99 $ w wersji przeglądarkowej
  • 14,99 $ w aplikacji na iOS

Subskrypcja nie tylko umożliwi uzyskanie niebieskiego znaczka potwierdzającego wiarygodność, ale również zapewni bezpośredni dostęp do obsługi klienta. Weryfikacji trzeba dokonać za pomocą dowodu tożsamości. Funkcja nie jest na razie dostępna dla firm.

Jako pierwsi skorzystać z usługi będą mogli mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii.

Zmiana algorytmów Instagrama

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów zdjęć na Instagramie! Adam Mosseri - CEO Instagrama poinformował na swoim profilu, że w 2022 roku Instagram za bardzo skupiał się na Reels i w 2023 się to zmieni. Zdjęcia będą tak samo promowane przez algorytmy, jak wideo. 

Jest to prawdopodobnie reakcja na wiele skarg użytkowników, że Instagram zamienia się w drugiego TikToka oraz odpowiedź na słynną akcję “Make Instagram Instagram again” (tłum. Sprawcie, żeby Instagram był znowu Instagramem), w którą zaangażowały się między innymi Kim Kardashian oraz Kylie Jenner.

Nowe funkcje dotyczące bezpieczeństwa na Instagramie

Meta wprowadza nowe funkcje dotyczące bezpieczeństwa na Instagramie. Jednym z nich jest niedostępny jeszcze w Polsce tzw. “Quiet Mode”, który wyciszy wszystkie powiadomienia i wyśle automatyczną odpowiedź na wiadomości prywatne. Dodatkowo zaktualizowano kontrolę rodzicielską, co pomoże rodzicom monitorować aktywności swoich dzieci na platformie. Mogą oni między innymi zobaczyć ustawienia prywatności i treści pociech oraz otrzymają powiadomienie, gdy dziecko zablokuje inne konto. Rozszerzona została również opcja „ukryte słowa”.

TikTok

Ograniczenie czasowe dla dzieci

TikTok wprowadził ograniczenia czasowe dla osób między 13 a 18 rokiem życia. Mogą one oglądać TikToka tylko godzinę dziennie. Po tym czasie użytkownik aplikacji będzie musiał podać hasło, aby dalej z niej korzystać. Platforma będzie również wysyłać powiadomienia przypominające, żeby pójść spać. Dodatkowo rodzice mogą połączyć swoje konto z kontem dziecka, aby mieć większą kontrolę na tym, jakie treści dziecko ogląda i jak często.

Zakaz TikToka dla pracowników agencji rządowych USA

Senat USA przyjął ustawę, która ma zakazywać pracownikom federalnym posiadania TikToka na urządzeniach rządowych. Decyzję argumentują tym, że aplikacja może być wykorzystywana do szpiegowania. Co ciekawe, Komisja Europejska również zabrania używania tej aplikacji na sprzętach służbowych.

Nowe narzędzie od TikToka - Keyword Insight

TikTok dodał kolejne bardzo użyteczne narzędzie analityczne. Nowa funkcje pomoże odkryć słowa kluczowe, które najlepiej odpowiadają Twoim odbiorcom i branży. Umożliwia przeglądanie wybranych keywords, które pojawiły się w zrealizowanych kampaniach reklamowych oraz oglądanie samych reklam, aby dowiedzieć się, jak włączyć te słowa kluczowe do skryptu, tekstu reklamy i nakładek. Wyrazy można sortować wg: popularności, zmian popularności wyrażonej w procentach (jak zmieniała się ilość używanego słowa na przestrzeni czasu) oraz najwyższego lub najniższego CTR (Click-Through-Rate). 

TikTok oznacza konta państwowe

Od niedawna użytkownikom wyświetlają się na niektórych kontach oraz filmach informacje, że dane treści mogą reprezentować punkt widzenia reprezentowany przez dany rząd. Oznaczenie twórców reprezentujących państwo ma zwiększyć transparentność przekazu oraz pokazać, w jaki sposób rządy próbują wpłynąć na opinię użytkowników.  

Akademia TikToka

W Polsce ruszyła wyczekiwana przez wielu platforma edukacyjna dla marketerów od TikToka. Szkolenia są bezpłatne. Na razie udostępniony jest jeden kurs „ABC TikToka”, który jest wprowadzeniem do aplikacji i skupia się na omówieniu jej podstawowych funkcji. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy dostają odznakę potwierdzającą odbycie kursu.

LinkedIn

Planowanie postów

LinkedIn wprowadza funkcję, na którą czekała duża część użytkowników. W końcu można planować posty na wybrany dzień i godzinę. Nie jest to jeszcze dostępne dla wszystkich użytkowników, ale sukcesywnie będzie pojawiać się na coraz większej ilości kont.

Porównywanie strony z konkurencją

Oprócz planowania postów LinkedIn wprowadził również nową funkcję analityczną. Umożliwia ona porównanie swojej strony firmowej z 9 wybranymi profilami konkurencyjnymi. Można porównać łączną ilość obserwujących, ilość nowych obserwujących, łączną ilość interakcje oraz łączną ilość publikacji. Pozwala ona podejrzeć również popularne publikacje konkurencji.

Twitter

Twitter Blue w Polsce

Twitter udostępnił w Polsce swoją długo zapowiadaną płatną subskrypcję.\

Cena: 

  • W planie rocznym: 31,25 zł miesięcznie (374,99 zł rocznie)
  • W planie miesięcznym: 36 zł miesięcznie (432 zł rocznie)

Oferuje ona dużo nowych funkcji między innymi dłuższe posty, czy możliwość ich edycji. Pełna oferta znajduje się na grafice:

YouTube

Usuwa Overlay Ads

Na pewno kojarzycie poziome reklamy banerowe pojawiające się w trakcie wyświetlania filmów na YouTube. Od 6 kwietnia znikną one z platformy ze względu na swoją małą skuteczność. YouTube przekonuje, że brak nakładkowych reklam nie wpłynie znacząco na przychody twórców i reklamodawców.

To na pewno nie koniec nowości, które czekają na nas w 2023 w mediach społecznościowych. Jeśli nie chcesz martwić się tym, że nie dopasujesz się do nowych algorytmów lub nie nadążasz za zamianami, oddaj swój marketing profesjonalistom. Wypełnij formularz na kontaktowy na naszej stronie 👉 https://www.wemakeit.pl/kontakt 

Autor Case Study

Agnieszka Kwiatkowska

Social Media Specialist

Miłośniczka pisania, z głową pełną pomysłów. W pracy specjalistka od mediów społecznościowych i przygotowania contentu niebojąca się żadnych wyzwań. Prywatnie fanka roślin doniczkowych i kinematografii. Zawsze stara się dostrzec piękno w brzydocie.

powrót do wszystkich artykułów
;
ball
WeMakeIt Logo

Agencja We Make It - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dane kontaktowe:

biuro@wemakeit.pl

ul. Sienkiewicza 85/87
piętro 2, lok. 18,
90-057 Łódź

Chcesz z nami pracować? Napisz!

rekrutacja@wemakeit.pl

Polityka CookiesPolityka Prywatności

ball