Co musisz wiedzieć o Google Trends? Jak go wykorzystać w marketingu?

Google Trends jest niezbędnym narzędziem w pracy marketera, specjalisty SEO, copywritera czy redaktora. Umożliwia zbudowanie komunikacji danej marki w Internecie zgodnie z najnowszymi trendami wyszukiwania. Dane uzyskane dzięki temu narzędziu pozwalają na precyzyjniejsze dobieranie słów kluczowych w content marketingu, optymalizowaniu treści pod SEO i planowaniu strategii reklamowych. W naszym przewodniku omówimy, czym jest Google Trends oraz w jaki sposób wykorzystać jego potencjał w biznesie i pracy marketera. 

Co to jest Google Trends?

Każdego dnia miliony użytkowników na świecie wpisuje swoje zapytania do wyszukiwarki Google. Dzięki usłudze Google Trends można uzyskać informacje na temat tego, jakie słowa i frazy były najpopularniejsze w danym okresie, regionie itd. To darmowe narzędzie ułatwia analizę danych w czasie rzeczywistym, uwzględniając określone parametry takie jak lokalizacja, czas, kategoria, czy sezon. Bardzo ułatwia planowanie strategii marketingowej, ponieważ można w nim sprawdzić, czego internauci najczęściej szukali w sieci. 

Aby rozpocząć korzystanie z Google Trends, należy wpisać hasło do paska wyszukiwania:

Wyszukiwarka Google Trends

Dzięki temu otrzymamy wynik w zależności od zaznaczonego kryterium. W poniższym przykładzie wpisaliśmy słowo „bitcoin”. Widać, jakie było zainteresowanie tą frazą w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc od daty 06.03.2022), a także, w jakim rejonie fraza była najpopularniejsza: 

Bitcoin - Google Trends
Bitcoin - Google Trends mapa

Google Trends pokazuje dane o słowach kluczowych na podstawie wyszukiwania w czasie rzeczywistym, co wyróżnia je na tle innych narzędzi analitycznych. Analiza informacji pozwala na przykład na trafne określenie grupy docelowej w Google Ads. 

Dlaczego marketerzy kochają Google Trends? Dowiedz się jak najlepiej wykorzystać to narzędzie. 

Google Trends to stosunkowo proste narzędzie, dające wiele możliwości w tworzeniu strategii marketingowej. Porównanie statystyk dotyczących trendów wyszukiwania dla konkretnych fraz można wykorzystać zarówno w strategii SEO, social media, planowania kampanii reklamowej Google Ads, jak i przy tworzeniu content marketingu dla bloga czy strony internetowej. 

Poniżej przedstawiamy 5 sposobów, w jaki można wykorzystać Google Trends, aby poprawić i zoptymalizować treści:

  1. Porównanie słów kluczowych

Dzięki Google Trends można przedstawić popularność danej frazy, która jest mierzona w skali od 0 do 100. Nie jest to ilość wyszukiwań słów kluczowych (keyword search volume), tylko jego popularność. Jak to działa? Google wyjaśnia w ten sposób: „Każdy punkt danych jest dzielony przez całkowitą liczbę wyszukiwań w zakresie geograficznym i czasowym, który reprezentuje, aby porównać względną popularność”.

Porównanie haseł - Google Trends

Na powyższym wykresie można zobaczyć porównanie 3 słów kluczowych. Pokazuje zakres wyników od 0 do 100, gdzie najwyższy wynik wskazuje na dzień, w którym internauci najczęściej wpisywali daną frazę do wyszukiwarki. Nie odzwierciedla to rzeczywistej liczby wyszukiwań fraz, ale ich popularność. Liczba 0 w tym przypadku nie jest wyznacznikiem tego, że dana fraza w ogóle nie była wyszukiwana przez użytkowników. Jest ona wskaźnikiem tego, że Google nie zebrał wystarczającej ilości informacji na temat tego zapytania. 

Porównanie częstotliwości wyszukiwania kilku słów kluczowych pomaga w optymalizacji SEO. W ten sposób dowiadujemy się, którą frazę użytkownicy wpisują najczęściej. Możemy też sprawdzić, które wyszukiwania są wciąż popularne, a które mają tendencję spadkową od dłuższego czasu. 

2. Porównanie brandu z konkurencją

Dodatkowo dzięki usłudze Google Trends można poddać analizie porównawczej konkurujące ze sobą marki, a także sprawdzić, jak Twoja marka wypada na tle innych. Można prześledzić jakie działania marketingowe podjęła firma konkurencyjna w momencie szczytu popularności i wyciągnąć z tego wnioski dla swojego biznesu. 

Porównanie konkurencji - Google Trends

Bardzo pomoce w optymalizowaniu treści jest również sprawdzanie, jakie są najczęściej wyszukiwane frazy połączone z naszym zapytaniem. Dzięki temu możemy łatwiej zdefiniować słowa kluczowe do naszego artykułu lub wpisów na social mediach. 

Adidas na świecie - Google Trends

3. Popularność w regionach geograficznych

Bardzo przydatną funkcją jest kryterium geograficzne, które pozwala sprawdzić, gdzie dane zapytanie jest najczęściej wyszukiwane.

Porównanie konkurencji mapa - Google Trends

Jest to szczególnie pomocne przy określaniu grupy docelowej kampanii reklamowych. Co więcej, jeśli jesteś właścicielem lokalnego biznesu, możesz sprawdzić, co jest popularne w Twojej okolicy (​​do wyboru jest Region lub Miasto, dzięki czemu wyniki mogą być dokładniejsze) i porównać to z trendami w skali krajowej lub globalnej.

4. Analiza trendów w wyszukiwaniu słów kluczowych i tematów

Analizowanie trendów, czyli kierunku, w którym dana dziedzina się rozwija, jest niezwykle istotne w planowaniu strategii marketingowej. 

Jak wyszukać aktualne trendy? Z bocznego menu wybierz „Najpopularniejsze wyszukiwania” i sprawdź, jakie frazy są najpopularniejsze danego dnia w danym kraju:

Najpopularniejsze wyszukiwania - Google Trends

Rozwinięcie menu po prawej stronie od zdjęcia pozwoli na uzyskanie dalszych danych: jakie jest pierwotne źródło informacji i jakie są powiązane z danym tematem inne frazy, co pomoże w wyszukaniu kolejnych słów kluczowych na dany temat:

Rozwinięcie - Google Trends

Wyszukiwanie w trybie czasu rzeczywistego pozwala na uzyskanie dodatkowych danych przez określenie bardziej szczegółowych parametrów (biznes, na topie, nauka i technika, rozrywka, sport, zdrowie). 

Przy wybieraniu słów kluczowych, fraz długiego ogona (fraz long tail) i tematów bardzo pomocne jest również sprawdzenie powiązanych tematów i fraz.

Słowa kluczowe - Google Trends

Analiza trendów pomaga w szybkim reagowaniu na zmieniający się rynek i wdrożenie zmian do swojego biznesu. 

5. Planowanie działań marketingowych według sezonu

Danych z Google Trends można również użyć do zdefiniowania najlepszego terminu reklam w social mediach lub Google Shopping. 

Wpisz słowa kluczowego i przełącz się z „Wyszukiwania w sieci” na „Zakupy Google”. Użyliśmy słowa „rower” jako naszego słowa kluczowego.

hasło rower - Google Trends

Do sprawdzania, czy występuje sezonowość dla danej frazy, dobrze jest zaznaczyć zakres czasu dłuższy niż 12 miesięcy, np. 5 lat, aby zobrazować, co się działo w poszczególnych miesiącach w poprzednich latach. Z powyższego wykresu widać, że fraza „rower” była najczęściej wyszukiwana w maju w poprzednich latach. Istnieją też frazy, które nie podlegają sezonowości np. „kawa” czy „herbata”. Ta wiedza może pomóc w zaplanowaniu terminu kampanii marketingowej we właściwym terminie. 

Poznaj opinie ekspertów na temat Google Trends

Ola, Paid Ads Specialist z agencji We Make It opowiada, jak wykorzystuje to narzędzie w swojej pracy:

Ola cytat - Google Trends

Google Trends jest darmowe, dzięki czemu każdy może wykorzystać jego nieograniczony potencjał. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy analizowaniu danych dla swojego biznesu, zgłoś się do naszych specjalistów!  

Podsumowanie

Google Trends jest pomocne przy badaniu słów kluczowych i tematów, dzięki analizie danych w czasie rzeczywistym. To proste narzędzie ma wiele zastosowań, które ułatwiają pracę marketera.** Pozwala optymalnie wykorzystać budżet na reklamy w danym okresie oraz tworzyć treści zgodne z najnowszymi trendami wyszukiwania w skali globalnej i lokalnej.** Jest pomocne zarówno dla biznesów, które wchodzą na rynek i mogą sprawdzić wzrostowe oraz spadkowe trendy, jak i dla firm, które chcą utrzymać wysoką jakość swoich treści i być zawsze na czasie. 

Autor Case Study

Paulina Czaja

Copywriter

Crypto copywriter z szerokim doświadczeniem jako project manager, content manager oraz SEO copywriter dla różnorodnych projektów blockchain. W WMI jest odpowiedzialna za tworzenie contentu na social media, pisanie artykułów na blogi, oraz przygotowanie tekstów na potrzeby codziennej komunikacji.

powrót do wszystkich artykułów
;
ball
WeMakeIt Logo

Agencja We Make It - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dane kontaktowe:

biuro@wemakeit.pl

ul. Sienkiewicza 85/87
piętro 2, lok. 18,
90-057 Łódź

Chcesz z nami pracować? Napisz!

rekrutacja@wemakeit.pl

Polityka CookiesPolityka Prywatności

ball